Takograf! Yanlış bilgi içeren haberler

Yazılı ve görsel medyada çıkan yanlış bilgi içeren haberler nedeni ile, takograf kullanıcılarının kötü sonuçlar doğurabilecek bilgilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Sahada yaptığımız ziyaretlerde sık sık bu durum ile karşılaşıyoruz ve düzeltmekte pek mümkün görünmüyor.

Bu konuda en büyük katkıyı yapanlar, maalesef, mevzuatı doğru şekilde hazırlayıp yayınlayamayan, sık sık mevzuat değişikliği yapan, mevzuatı ve değişiklikleri açık, yoruma meydan vermeyecek şekilde, herkesin anlayacağı dilde hazırlayamayan bürokratlardır. Tabi, her şeyi bilen, araştırmadan dedikodu yapar gibi habercilik yapan medyayı da unutmamak lazım. Takograf ve araç takip sistemi sektöründe çalışanların da aynı yanlış bilgilere sahip olmaları ise daha da düşündürücüdür.

Haberlerdeki yanlış bilgiler;

-  Analog takografların dijital takograf ile değiştirilmesi 1 Ocak 2024 tarihine kadar ertelenmiştir.

-  Dijital takograf verilerinin indirilmesi ve saklanması zorunluluğu 1 Ocak 2024 tarihine ertelenmiştir.

 

Doğrusu nedir?

Analog – Dijital takograf dönümü;

Aslında uluslararası nakliyatta çalışan, 16 Haziran 2010 tarihinden önce tescil edilmiş ve analog takograf takılı araçların dijital takografa geçişini zorunlu kılacak herhangi bir yasal hüküm yoktur. Ancak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yaptıkları bir takım düzenlemeler ile, araç sahiplerini bu araçların analog takograflarını  dijital takograf ile değiştirmeye zorlamaktadırlar. Uluslararası nakliyatta çalışan firmalar bu konuyu yargıya taşıyabilirler.

Uluslararası nakliyatta çalışan ve 16 Haziran 2010 tarihinden sonra yeni tescil edilen, takograf takması gereken araçlar ile, yurtiçi nakliyatta çalışan ve 30 Haziran 2014 tarihinden sonra yeni tescil edilen, takograf takması gereken araçlar, dijital takograf takmak zorundadırlar. Ayrıca, 1996 model araçlardan başlayarak yurtiçi nakliyatta çalışan araçlara takılı olan analog ve elektronik takograflar, dijital takograf ile değiştirilecektir. Buna göre, 2007 model ve öncesi araçların 10 Temmuz 2020 tarihine kadar dijital takograf takmış olması gerekmektedir. 2008 model ve sonrası araçlar ise, Ekim 2020 tarihi sonrası ilk araç muayenesinden önce dijital takograf takmış olmalıdır, aksi taktirde araç muayenesinden geçemeyecektir. Teorik olarak, yeni bir  mevzuat değişikliği olmazsa,  son araç Ekim 2021 de dijital takograf takmış olacaktır.

Dijital takograf verilerinin indirilmesi, saklanması ve TOBB’a yüklenmesi;

Ertelenen,  takograf verilerinin TOBB’A (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı) yüklenmesidir. Ayrıca, verilerin TOBB’a yüklenmemesi durumunda, 1 Ocak 2024 tarihine kadar uyarma puanı cezası verilmeyecektir. Takograf ve sürücü kartı verilerinin indirilmesi ve 12 ay süre ile saklanması zorunluluğu, uluslararası taşımacılık yapan araç sahipleri için 16 Haziran 2010 tarihinde, yurtiçi taşımacılık yapan araç sahipleri için 30 Haziran 2014 tarihinde başlamıştır ve bunda bir değişiklik yoktur. Buna göre takograf verileri en geç 90 günde (üç ayda bir) bir, sürücü kartı verileri en geç 28 günde bir indirilmeli ve 12 ay süre ile saklanmalıdır. İster, burada verdiğimiz bilgilere, isterseniz diğer haberlere inanırsınız. Ama, burada verilen bilgilere güvenir ve ona göre hareket ederseniz, sizin yararınıza olacaktır. Buna garanti verebilirim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.