Krizlerde ve Tehlike Durumlarında Takograf Kullanımı

Halen devam etmekte olan Rusya- Ukranya krizinde olduğu gibi, bölgede ve çevresinde seyahat eden sürücüler sürüş sürelerini uzatmak, dinlenmeleri daha geç vermek veya dinlenmelerini bölmek durumunda kalabilirler. Gerek AB ve gerekse AETR Sözleşmesi bu gibi durumları öngörmüş, sürücülerin ve yükün emniyeti için sürüş sürelerinin uzatılmasına, dinlenmelerin daha geç başlatılmasına izin vermiştir.

Ancak, bu olaylarla ilgili kayıtların sürücüler tarafından elle tutulması, bu kayıtların 30 gün süre boyunca sürücü yanında taşınması ve denetleyenlere gösterilmesi, 30 gün sonunda ise firmaya teslim edilmesi ve firma tarafından da 12 ay süre ile saklanması gerekmektedir.

 

Tehlikeli durum başladığında, takograftan 24 saat etkinlik çıktısı alınmalıdır. Çıktının arkasındaki bilgiler doldurulmalı (Saat UTC saati olmalıdır), olay kısaca özetlenmeli, sürücü tarafından imzalanıp, saklanmalıdır. Tehlikenin geride bırakıldığı, şartların mola/dinlenme vermeye müsait olduğu yerde , tekrar takograftan 24 saat etkinlik çıktısı alınmalı, arkasındaki bilgiler doldurularak sürücü tarafından imzalanmalı ve saklanmalıdır. Dinlenme bölünmek durumunda kalındığında da aynı şekilde hareket edilmeli, mümkünse bir zabıta varsa zabıtadan, park yeri özel işletme ise, işletme sorumlusundan bir belge alınmaya çalışılmalıdır.

Tekrar etmekte fayda var, bu belgeler 30 gün sonunda firmaya teslim edilmeli, firma bu belgeleri 12 ay saklamalıdır. Bu belgeler mahkemelerde, sigortada, yapılacak çeşitli denetlemelerde gerekli olacaktır.

Tüm sürücülerimize kazasız güvenli seyahatler dileriz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.